başvuru sahiplerinin hazırlayacağı ortak evraklardır.

  • Yeni, Eski Pasaportlar

Planlanan dönüş tarihinden (talep edilen vizenin bitiş tarihi) itibaren en az 3 ay daha geçerli olan, 10 yıldan eski olmayan pasaport gerekmektedir. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yılda alınan tüm vize sayfalarının fotokopileri eklenmelidir. Başvuru dosyasında, varsa başvurana ait eski pasaportlar da bulunmalıdır. Pasaportunuzda en az 2 adet boş sayfa bulunmalıdır. Pasaport ve kimlikteki isim bilgilerinin aynı olması gerekmektedir.

  • Schengen Vize Başvuru Formu

Başvuru formuna tarih de eklenerek elle veya bilgisayarla eksiksiz doldurulup imzalanmalıdır. Başvuru sahibi 18 yaşından küçükse formu ebeveynleri imzalamalıdır. Farklı kişiye vekâlet verilecekse ıslak imzalı vekâlet formu ve vekâlet verilen kişinin kimlik fotokopisi sunulmalıdır.

  • Biyometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi

Başvuru sahibinin yasal kimlik kartının fotokopisiyle 6 aydan eski olmayan, rötuşsuz, beyaz fonlu, 35*45 mm ölçülerinde, tüm yüzün net göründüğü biyometrik fotoğrafı olmalıdır.

  • Seyahat sağlık sigortası

Seyahat sağlık sigortası seyahat süresini içermeli ve seyahat süresinden 1 gün önce başlamalı ve 1 gün sonra bitmeli, en az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Ülkeye dönüş, acil hastane, cenaze ve tedavi masrafları gibi seyahatte oluşabilecek tüm masrafları kapsamalıdır. Seyahat sağlık sigortası kaşe ve ıslak imzalı olmalıdır. Kaşe ve ıslak imzalı olmayan sigorta poliçe numarasını içeren ödeme makbuz-dekontu olmalıdır.

  • Seyahat rezervasyonları, konaklama belgesi ve uçak rezervasyonları

Seyahat detaylarını ve gidiş-dönüş tarihlerini içeren uçak ve tur rezervasyonları sunulmalıdır. Seyahat süresinde yapılacak konaklamaya ait belgeler de eklenmelidir. Konaklama bilgisi içeren otel rezervasyonu ya da davetiyelerde isim bilgisi yer almalıdır.

Kişilerin çalışma durumlarına göre bazı finansal belgelerin de hazırlanması zorunludur.

  • Banka hesap dökümü

Hesabının bağlı olduğu bankadan son 3 aya ait şahsi hesap dökümü.

  • Çalışma ve izin belgesi

Çalışılan şirketten alınan, yapılan işi açıklayan, seyahat tarihlerinin yazılı olduğu, kaşeli ve şirket yetkilisinin imzaladığı çalışma izin belgesi.

  • SGK hizmet dökümü, SGK işe giriş bildirgesi, maaş bordroları

E-devlet’ten SGK hizmet dökümü (SGK Tescil Barkodlu) ve çalışılan şirketten alınan SGK işe giriş bildirgesinin barkodlu fotokopisi. Son 3 aya ait, yetkili kaşeli ve imzalı maaş bordroları.

  • İş sözleşmesi

SGK’lı çalışılmaması durumunda çalışılan firmadan alınan ve firmayla aradaki iş ilişkisinin kanıtlandığı noter onaylı iş sözleşmesi.

Almanya vizesi için gerekli evraklar dışında varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri gibi ek gelir belgeleri de bulunmalıdır.